מוהל המלצות אודות מן המדיה שאלות ותשובות צרו קשר
 

- שאלות ותשובות חלק 2

הביטו וראו איזה תורה נפלאה יש לנו. הנה מקבץ קטן של שאלות ותשובות, חקרי הלכה, בעניינים רפואיים הלכתיים הקשורים למוהל ברית מילה. אשמח לשמוע הערות והארות. ישנם בספרות שלנו לדורותיה עוד אלפי שאלות ותשובות מקוריות ומעניינות מאד. מידי פעם אביא בפניכם מקבץ חדש. הפעם נקרא לקובץ שלפנינו  שאלות ותשובות שנשאל רב מוהל אבי זרקי 2

 

 

שאלה: אני מוהל מנוסה וותיק, הגעתי לבצע ברית מילה והנה אבי הבן מבקש ממני לעמוד לידו ולתת לו לעשות מספר פעולות בברית המילה של בנו. טעמו ונימוקו עמו : "מצווה על האב למול את בנו וגדולה מצווה זו משאר מצוות עשה", ברור לי שהתינוק יסבול פחות אם אני אמול. ברור שאם אביו ימולו הרי שבשל חוסר ניסיונו התינוק עלול לסבול יותר. אציין שמדובר באדם אחראי וזהיר ואין סכנה לילד. מה לעשות ?

תשובה: מצווה על האב למול את בנו אף על פי שיש מוהל מומחה שיכול לבצע הברית בפחות צער  לתינוק.

 

 

שאלה: האם המצווה של מילת הבן היא גם במקרה של הזרעה מלאכותית ?

תשובה: בן הנולד מהזרעה מלאכותית מזרעו של האב הביולוגי נחשב כבנו לכל דבר ולפיכך מצווה עליו למול את בנו.

 

 

שאלה: ילד הנולד בשבת – מילתו בשבת. האם גם במקרה שההיריון בהזרעה מלאכותית, ברית המילה תדחה שבת ?

תשובה: ילד הנולד בשבת וההיריון נעשה בהזרעה מלאכותית, מילתו דוחה שבת.

 

 

שאלה: אני עובד ככירורג בבית חולים איכילוב. עליתי בעלייה הגדולה מרוסיה. אבי עלה אחרי בכמה שנים. האם מותר לי לעשות את ברית המילה של אבא ?

תשובה: אסור לבן למול את אביו.  אך אם אין מי שיעשה זאת במקומך מותר.

 

 

שאלה: במחלקה האורולוגית בבית החולים בו אני עובד, אנו מבצעים לעיתים בריתות מילה למבוגרים. השבוע הופיע לפנינו יהודי בעל חזות דתית וטען שעל פי ההלכה "יש עניין" לסבול בזמן ביצוע ברית מילה ואפילו במבוגר. לפיכך – כך לטענתו אסור לנו לעשות שום הרדמה בבריתות שאנו עורכים למבוגרים. לא הרדמה מקומית וקל וחומר לא כללית. האם זה נכון ?

תשובה: מותר לבצע כל סוגי ההרדמה בברית מילה לגדולים. הן מקומית והן כללית.

 

 

שאלה:  רציתי לברר. שמעתי שבזמן הברית חשוב שהתינוק יבכה ויש בזה "סודות גדולים ותיקונים" על פי הזוהר והקבלה. האם זה נכון ? מה המקור לכך ?

תשובה: אין שום מקור בספרי הזוהר והקבלה לכך שעל התינוק להצטער בשעת המילה.

 

 

שאלה: האם מותר לעשות הרדמה מקומית בברית של תינוק ?

תשובה: מותר לבצע הרדמה במילת תינוק. עדיף ע"י משחה.

 

 

 שאלה: בגדול, מהם הקריטריונים לדחיית ברית מילה ?

תשובה: כל שינוי רפואי בתינוק מחייב דחיית ביצוע המילה.

 

 

שאלה: המותר לעשות ברית מילה במקרה של תינוק הסובל מחוסר דם ?

תשובה: אסור למול תינוק הסובל מחוסר דם.

 

 

 שאלה: כתוצאה מבעיה לבבית לעיתים התינוק מכחיל , הרופאים אומרים שעד שיעבור ניתוח אפשר לעשות לו ברית . האפשר לערוך לו ברית מילה ?

תשובה:  אסור למול תינוק המכחיל כתוצאה מבעיית לב, אפילו אם הרופאים מתירים זאת.

 

 

שאלה: בבדיקות שנערכו לתינוק מיד אחרי הלידה, הוחלט לצנתר, עברו כבר כמה ימים והכל ב"ה בסדר, אפשר לעשות לו ברית בזמן או שצריך לחכות ?

תשובה: תינוק שעבר צנתור מותר למולו בזמנו.

 

 

שאלה: לתינוק יש חום קל מאד, כ37.5 מעלות, אפשר לעשות את הברית בזמן ?

תשובה: אסור למול תינוק שיש לו חום. חום לתינוק נחשב החל מ37.5 מעלות.

 

 

שאלה: במקרה של 37.5 ולאחר כמחצית השעה בבדיקה נוספת ירד החום, האפשר לבצע הברית ?

תשובה: אם ירד החום אפשר למולו מיד.

 

 

שאלה: בדקתי את חומו של התינוק והתברר שיש לו 38, אבל למחרת ירד לו החום מתי ברית המילה תבוצע ?

תשובה: אם החום היה מ 38 מעלות ומעלה צריך לחכות 7 ימים מעת לעת ואז ימולו.

 

 

שאלה: אני אמא היסטרית, זה לי ילד ראשון, שמתי תנור חם בחדרו ובבדיקת חום הילד אכן היה לו חום, כשהתייעצתי עם הרופא נאמר לי כי החום עלה כתוצאה משהיית התינוק ליד התנור, מה עלי לעשות בעניין ברית מילה בזמנה ?

תשובה: במידה ומקור החום היה כתוצאה משהייה ליד תנור או התייבשות מותר למול מיד כשירד החום.

 

 

שאלה: ידוע לי כי קיים מושג של "שבעה ימים מעת לעת" , שאלתי, האם במקרה של זיהום בדרכי השתן בתינוק או במבוגר המקבלים אנטיביוטיקה והכאבים פסקו, אך הרופא מבקש מהם להמשיך את הטיפול עד גמר הכדורים. מאימתי סופרים את ה"שבעה ימים" האם מתום הכאבים בפועל או מהזמן בו הסתיימו הכדורים (דבר שיכול לקחת עוד מספר ימים)

תשובה: תינוק או מבוגר שחלה בזיהום בדרכי השתן והוא מקבל אנטיביוטיקה מותר למולו לאחר 7 ימים מיום שפסקו הכאבים ואין צורך לחכות עד שיסיים האנטיביוטיקה.

 

 

שאלה: לחברתי נולד תינוק שאינו יכול לינוק בעצמו כי שפתו העליונה פגומה, מניקים אותו בצורה "מיוחדת" עם צינורית , האם זה מאפשר ביצוע ברית או יש לדחות ?

תשובה: תינוק הנולד עם פגם בשפתו העליונה ואינו יכול לינוק בעצמו ומשקים אותו מותר למולו בזמנו.

 

 

שאלה: יש לנו חברים שנולד להם בן עם חיך שסוע, נאמר להם שהוא ינותח רק בגיל שנה. כעת הוא אוכל עם מכשיר מיוחד שמאפשר לו לינוק, אבל בלי המכשיר הוא לא יכול לאכול. האם צריך לחכות עד אחרי הניתוח בגיל שנה או שניתן לבצע בו ברית מילה עכשיו ?

תשובה: תינוק שנולד עם חיך שסוע ומשתמשים במכשיר מיוחד המאפשר לו לינוק עד שיעבור ניתוח בגיל שנה, אפשר למולו בעתו.

 

 

שאלה: במקרה של רגל עקומה כתוצאה מיציאת הירך מהמקום. הרופאים חלוקים בדעתם לגבי הניתוח לתיקון הרגל. חלק אומרים שדחוף לסדר זאת עכשיו והשניים טוענים שאפשר בעוד שבועיים. מתי נעשה את הברית ?

תשובה: תינוק שנולד עם רגל עקומה כתוצאה של יציאת הירך ממקומה. אם דחוף לנתחו אפשר לדחות את הברית ואם לא דחוף הדבר ובפרט שהרופאים כיום סוברים שאין דחיפות לנתח וניתן לעשות זאת אפילו לאחר כמה שבועות יש לבצע הברית קודם ואח"כ הניתוח ברגל וימולו בזמנו.

 

 

שאלה: בזמן הלידה נשברה רגל היילוד. למקום הגיע אורטופד שחבש לילד את הרגל ועכשיו הוא רגוע ונינוח. האם צריך לחכות עד שהשבר יתאחה או אפשר לעשות הברית ?

תשובה: ילוד שנשברה רגלו בזמן הלידה ומיד לאחריה נחבש ואין לו ייסורים מותר למולו בזמנו ואין צורך לדחות את הברית.

 

 

 שאלה: אנחנו מקבלים את השבת "מבעוד יום". במקרה שלנו היה תינוק עם בעיה רפואית שההלכה מתייחסת אליה כ"חולי מועט" שניתן לעשות את הברית לכשיבריא מיד. הבעיה שלנו שהתינוק הבריא ביום שישי אחרי שלמעשה קבלנו עלינו את השבת. יש ציין שעדין לא שקעה החמה ואפשר להספיק לעשות את הברית בזמן. האם אנחנו צריכים לעשות את הברית מילה ביום שישי או שבגלל שקבלנו כבר שבת נדחה את הברית ליום ראשון ?

תשובה: תינוק שהיה חולה והבריא ביום שישי לפני השקיעה וכבר קבלו עליהם הקהילה את השבת, עם כל זה ימולו אותו ביום שישי ולא ידחו מילתו ליום ראשון.