מוהל המלצות אודות מן המדיה שאלות ותשובות צרו קשר
 

- שאלות ותשובות חלק 4

שאלות ותשובות 4 שנשאל מוהל מומלץ לאורך שנות עבודתו

 

חידושי הלכות / ברית מילה

שאלות ותשובות הרב אבי זרקי – מוהל מומלץ

 

 

שאלה:  מה זה "טומטום" ? איך זה קשור לנושא ברית מילה ?

תשובה:הכוונה היא לכיסוי חיצוני שיש על איברי המין של היילוד שאינם מאפשרים לנו לקבוע בוודאות את מינו. אם מנתחים את היילוד ורואים מתחת איבר זכרי הרי הוא כזכר ודאי וא"כ יש לערוך לו ברית מילה.(הרמב"ם מגדיר זאת כך: "מי שאין לו, לא זכרות ולא נקבות אלא אטום, הוא הנקרא טומטום וגם הוא ספק. ואם נקרע הטומטום ונמצא זכר הרי הוא כזכר ודאי ואם נקרע הטומטום ונמצא נקבה הרי הוא נקבה.)

 

שאלה:  האם חייבים לנתח ולמולו ?

תשובה:  רבי עקיבא איגר פסק שאין חיוב לקורעו ולמולו.

 

שאלה:במקרה כנ"ל במידה ועושים בדיקת כרומוזומים ומוצאים שהם זכריים ?

תשובה:מצבו הכרומוזומלי של הגוף אינו קובע להלכה ולכן אין חשיבות גם אם בבדיקת כרומוזומים הוברר שתאי הגוף זכריים. לעניין זה קובעים רק צורת איברי המין החיצוניים

 

שאלה:"מה זה בין השמשות" ?

תשובה:בין השמשות הוא ספק יום ספק לילה.

 

שאלה:מתי זמנו המדויק?

תשובה:בשיעור הזמן המדויק של בין השמשות יש מחלוקת תנאים, אמוראים וראשונים. אין צורך להלאות אתכם  כאן בכל השיטות. להלכה: מרגע שמתכסה השמש מעינינו ועד צאת הכוכבים (בינוניים). ישנו פרק זמן  כרבע שעה והוא בין השמשות.

 

שאלה:מה נפקא מינה לעניין ברית מילה ?

תשובה:לעניין ברית מילה בשבת תמיד מחמירים בו. (במסכת שבת (ל"ד.) מובא שהוא "לחומר שני ימים"  - כלומר בערב שבת מחשיבים אותו כלילה לאיסור עשיית מלאכה. ובמוצ"ש נחשב כיום ואין מתירים בו עשיית מלאכה.)

 

שאלה:מה עושים להלכה למעשה בתינוק הנולד בערב שבת בין השמשות ? 

תשובה:מלים אותו ביום ראשון.

 

שאלה:אם בין השמשות נחשב כלילה לעניין ברית מילה, מה קורה שהייתה תקלה טכנית והתעכבו בביצוע המילה ביום השמיני עד זמן בין השמשות, האם ידחו את הברית למחר ולא ימולו בזמנו ?

תשובה:במקרה כזה אנחנו פוסקים שיש למולו בבין השמשות ולא לדחות את מילתו למחר.

 

שאלה:האם כל תינוק "נימול לשמונה" ?

תשובה:בוודאי שלא. ישנן סיבות רבות לדחיית המילה מבחינה הלכתית ו/ או מבחינה רפואית.

 

שאלה:  מהי צהבת ?

תשובה:צהבת היא סימן למצב בו כדוריות הדם האדומות הנוצרות במח העצמות הופכות לאחר פירוקן בכבד לחומר הנקרא "בילירובין" שצבעו צהוב והיות ויש בגוף  היילוד עודף חומר זה אנו רואים צבע צהוב על פני העור.

 

שאלה:   האם יש "סוגים" של צהבת, או הכל אותו דבר ?

תשובה:ישנם שני סוגים של צהבת. האחת המכונה "צהבת פיזיולוגית" כלומר טבעית הנובעת מחוסר בשלות הכבד. השנייה המכונה "צהבת פתולוגית", כלומר, צהבת מחלתית.

 

שאלה:מהי צהבת פיזיולוגית ?

תשובה: עודף כדוריות אדומות, גורמות לכבד לפרק אותן ולהופכם לבילירובין. בדרך כלל עד היום הרביעי מהלידה, תהליך הפירוק מתגבר ומתחזק, זאת הסיבה לצהבת טבעית – פיזיולוגית. כדאי לשים לב כי מהיום החמישי ללידה ואילך כמות כדוריות הדם בגוף מתאזנת ולכן מיום זה נראה ירידה של הבצע הצהוב בגוף הילוד.

 

שאלה:האם צהבת כזו מצריכה התערבות רפואית במתן טיפול כל שהוא ?

תשובה:ברוב רובם של המקרים אין צורך בטיפול.