מוהל המלצות אודות מן המדיה שאלות ותשובות צרו קשר
 

- ברית מילה - פסיקת בית במשפט בגרמניה

"ברית מילה תמשיך להיות חותם של כל יהודי בכל מקום עולם"

"עם ישראל לא יוותר לעולם על המילה"

מוהל מקצועי לא מתרגש מברית מילה. לעומת זאת היו רבים שהתרגשו מהחקיקה בגרמניה לאסור את  קיום ברית המילה. אני דווקא לא התרגשתי. בית המשפט בקלן, גרמניה קבע לפני זמן קצר כי ברית מילה היא "התערבות חמורה בשלמות הגוף".

פציעה חמורה של ילד בן ארבע שנימול על ידי רופא מוסלמי, גרמה לבית המשפט להיות אמוציונאלי ולא רציונאלי. כמובן שמיד עטו על הפסיקה הזו כל חובבי ה"אנטי-דת" המבקשים לבסס התנגדות לברית מילה. הסופר יצחק בשביס זינגר ענה פעם למישהו שאמר לו שהיידיש הולכת להיעלם, "אני שומע מאתיים שנה שהיידיש הולכת להיעלם". כך בדיוק לגבי ברית המילה.

יש טרנד שמאלני קיצוני חולף ברחבי העולם נגד ברית מילה. לא רק את היהודים מגנים על העניין הזה אלא גם את המוסלמים, שכמאה אחוז מהם עושים מילה לבניהם.  

אכן, הטעות מצערת ונגרם לילד נזק קשה. מקרה כזה יוצר רעש גדול ומעורר גל  תגובות.  אז מתחיל להתגלגל לו כדור שלג שמרגע לרגע גדל ואפילו בית המשפט מזדרז להגיב באופן רגשי ולא שכלי.

רופא מוסלמי ביצע ברית מילה בילד בן ארבע בצורה לא מקצועית, איפה כל אוהבי הרופאים המוהלים ? אלו שמעולם ולעולם לא יצאה תקלה מתחת ידם ? איך קורה דבר כזה לרופא ? במקום לשאול את השאלות הנכונות, להפיק לקחים ולהסיק מסקנות לטובת העניין נטפלים ומציגים שאלות על מצוות ברית המילה.

הטענה העיקרית היא: מדוע לעשות ברית מילה לתינוק ? חכו שיגדל ויחליט בעצמו. אם כן, מדוע ללכת לטיפת חלב, לחסן את הילדים ? חכו שיגדלו ויחליטו לבד ? מה נאמר, חיסונים רפואיים נצרכים כדי לשמור על בריאות התינוק, וברית מילה היא צו דתי ? לא מדויק.

ברית מילה היא לא רק צו דתי, מבחינה סטטיסטית כריתת העורלה מצמצמת את האפשרות להידבק ממחלות. אנשים שעשו ברית מילה נהנים מיתרונות נוספים של הפחתת זיהום בדרכי השתן, והיגיינה של איבר המין. התועלת הרפואית רבה מאד.

גם בישראל, בה יש כמאה אלף בריתות בשנה, לא יורידו את הרצון להיות בן ברית. המתנגדים לברית מילה הם לכל היותר כמה עשרות בודדות של אנשים. יהודים מסרו על ברית מילה את נפשם לאורך כל ההיסטוריה.  המצווה שטבועה באומה הישראלית מדורי דורות ואיני מתייחס כרגע לחז"ל שהפליגו בשבחיה. עם ישראל חי, ממשיך במצווה עתיקת היומין הזו. שוו בנפשכם יש דברים שהשתנו במרוצת השנים, הטכנולוגיה, הקידמה, ההרדמה המקומית - סוג החבישה, אבל הדברים הבסיסיים – הסכין, החיתוך, הטקס, נשארו אותו הדבר, אותנטיים. בטכניקה דומה להפליא בדיוק כמו אצל אברהם אבינו. אז ממה יש להתרגש ?